Znovunalezená cesta k běhu

Rád bych se podělit o můj příběh, jak jsem se vrátil k běhu cca po 30-ti letech a tím dodat někomu inspiraci proto začít běhat a dělat něco pro své zdraví.

"Já jsem byl z těch co neměli běh zrovna v lásce protože jsem ho měl jako povinnou součást mého života na letecké škole. Museli jsme běhat různé délky tras (1km, 3km a nejdelší 10km) a samozřejmě na čas. Běh na 10km byl pro mě absolutně nejhorší. A ve dvaceti letech mě běh vůbec netěšil a myslel jsem na to abych splnil požadovaný hodnotící čas. Můj cíl bylo přejít na pilotování strojů Boeing z letecké školy. Bohužel tenkrát nebylo možné jít rovnou na školy kde se pilotovali civilní letouny jako je to dnes.

Ze zdravotních důvodů kvůli přetížení G jsem musel školu opustit. Následně jsem šel na civilní vysokou školu elektrotechnickou. Po vystudovaní školy jsem začal podnikat. Tedy běh pro mě a k mé radosti skončil. Asi v 45 letech mě moje kamarádka přemluvila abych si šel zaběhat na společnou akci jenž se týkala charity pro psy. Docela mě potěšilo že jsem skončil v 1. polovině účastníků. Tehdy mě ale nenapadlo, že bych začal běhat. Díval jsem se na Instagram a divil jsem se že čím dál tím více lidí projevuje zájem o běh a nachází v něm potěšení.

Řekl jsem si že zjistím co na tom ty lidí baví a jdou si zaběhat dobrovolně. Ve 48. letech jsem si koupil chytré hodinky a sluchátka a vydal jsem se na první běh asi po 30. letech. Zjistil jsem druhou stránku běhu že v klidu, pohodě a s oblíbenou hudbou je běh docela příjemný. Člověk si "vyčistí" hlavu a je uvolněný a pěkně unavený. Navíc hodinky začnou člověka motivovat k určitým výkonům aby se zlepšoval a něco dělal pro zdraví. Tak jsem zase začal s během ale ne s donucení ale s tím že sám chci.

Už běhám asi 5 let v každém počasí tedy po celý rok a nacházím v sobě uspokojení, uklidnění, odreagování od každodenních činností. Velké
pozitivum je i zdravotní neboť jsem po 6. měsících mohl vysadit prášky na cholesterol jenž jsem bral od mých 45 let. Velmi pozitivní a motivační je sdílení běžeckých výsledků s ostatními běžci což velmi dobře řeší Instagram. Díky tomu jsem našel vaši organizaci jenž je velmi pozitivní na motivovaní lidí aby šli něco dělat pro své zdraví a seznámili se z dalšími lidmi jenž sdílí stejné principy.

Dále mi zaujalo že dokážete spojit lidi k dobré činnosti jako je třeba někomu pomoci (Ukrajina, České Švýcarsko ......) a zároveň si zaběhat a pak mít možnost tyto výsledky sdílet s ostatními lidmi. Což vidím jako úžasné a velmi motivující. Dnes je to tak že si jdu zaběhat s radostí a potěšením a dívám se na běh jako příjenou činnost jež pomáhá člověku si udržet zdraví odreagovat se a zároveň možnost seznámit se s dalšími lidmi jenž sdílí podobné pocity a myšlenky."

Petře, my ti děkujeme za tvůj příběh, přejeme mnoho krásných zážitků a jsme moc rádi, že s námi motivuješ, inspiruješ a pomáháš druhým ♥


Autor: Petr B.